Mogłoby się wydawać, że zakup obroży dla psa jest banalnie prosty i nie ma tutaj żadnej filozofii. Jest to jednak podstawowy element psiego wyposażenia, od którego zależy jego zdrowie i życie. Niewygodna obroża może powodować ciągły stres i frustrację pupila. Zbyt luźna – grozi jego oswobodzeniem się w najmniej oczekiwanym momencie. Duża część psów nosi obrożę przez cały czas, warto więc wiedzieć, jak wybrać mądrze. Twój pies będzie Ci wdzięczny.
Odpowiednia długość obroży dla psa
Niemal wszystkie obroże mają mniejszy lub większy zakres regulacji. Dlatego sam wybór odpowiedniego rozmiaru nie jest wielkim wyzwaniem. O wiele łatwiej jest wybrać odpowiedni rozmiar obroży dla psa, niż szelek. Obroża powinna być zapięta tak, by nie była ani za luźna, ani za ciasna. Przyjmuje się, że pomiędzy obrożę, a szyję psa powinien być luz pozwalający włożyć za obrożę dwa palce.
Rodzaje obroży dla psa
Klasyczna – prosta, zapinana na klamrę lub metalową sprzączkę. Najczęściej wybierany typ obroży, który sprawdzi się u większości psów.
Obroża bezuciskowa lub z podszyciem – odpowiednia dla szczeniąt lub psów wyjątkowo wrażliwych.
Obroża półzaciskowa – stworzona z myślą o psach, które umieją zdjąć klasyczną obrożę. Dla psów ras charakteryzujących się szyją szerszą od głowy (np. bulterier), ale też psich mistrzów ucieczki, niezależnie od rasy i pochodzenia. Świetnie sprawdza się też u psów długowłosych – zwykłe zapięcie może przycinać sierść u psów z bardzo długą sierścią.
Obroże zaciskowe i kolczatki powinny odejść w zapomnienie. Jest wiele skuteczniejszych sposobów na zapanowanie nad psem, przede wszystkim – praca z behawiorystą.
Z jakiego materiału powinna być wykonana obroża dla psa
Niezależnie od tego, jaki typ obroży dla psa https://rikoland.pl/pl/menu/obroze-197.html wybierzesz, powinna być ona wygodna dla psa. Zarówno wśród obroży taśmowych, skórzanych, czy bawełnianych można znaleźć modele o różnym wykończeniu i jakości. Równie ważna jest wytrzymałość materiału i solidność wykonania. Co do zasady – im większy i silniejszy pies, tym solidniejsza obroża. Jakość przeszyć w przypadku mniejszych piesków będzie mieć drugorzędne znaczenie, jednak jeżeli masz molosa lub teriera typu bull, zwracaj uwagę także na takie detale, jak jakość przeszyć – niezależnie od materiału obroży.
Obroża taśmowa – wykonana najczęściej z nylonu, wytrzymała i uniwersalna. Obroże taśmowe często mają ciekawe wzory. Są stosunkowo budżetową opcją. Łatwo utrzymuje się je w czystości.
Obroże skórzane – eleganckie i stylowe, kojarzone z solidnością. Choć skórzane obroże dla psa mogą być trwałe, solidne i wytrzymałe, zależy to w dużej mierze od jakości i grubości skóry. Skórzane obroże mogą być zarówno masywne i niezniszczalne, jak i delikatne. Zależy to od jakości skóry, grubości obroży, czy grubości samej skóry. Są droższe, jednak sprawdzą się w przypadku bardzo silnych psów. By prezentowała się stylowo, wymaga pielęgnacji specjalnymi preparatami do skóry.
Obroża bawełniana – taśmowa lub materiałowa, może kusić opiekunów, dla których ważne są aspekty ekologiczne. Podobnie jak w pozostałych przypadkach, tu również sam materiał o niczym nie przesądza. Gruba i starannie wykonana obroża bawełniana może być trwalsza, niż źle wykonana obroża skórzana.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze obroży dla psa
Ważnym elementem obroży są jej okucia. Niezależnie od tego, czy są one metalowe, czy z tworzywa, muszą być solidne i wytrzymałe. Klamry nie mogą się rozpinać przy lekkim nacisku, oczko na karabińczyk smyczy musi być dokładnie zamocowany.
W ostatnich latach modne są obroże i smycze z kolorowymi okuciami metalowymi. Jednak choć prezentują się one świetnie, efekt zazwyczaj nie utrzymuje się długo. Kolorowa farba z czasem odpryskuje i obroża traci na estetyce. Bezpieczniejsze będą nudne, lecz niezawodne, klasyczne srebrne okucia.