Poczucie depresji, frustracji i niesprawiedliwości narasta w społeczeństwie – mówi Artur Zalewski, popierany przez Konfederację kandydat na senatora.
Bezpieczeństwo odmieniane przez różne przypadki oraz z różnymi przymiotnikami – to motyw, który często wybrzmiewa w wystąpieniach publicznych polityków związanych z Konfederacją. Bezpieczeństwo granic, bezpieczeństwo żywnościowe i bezpieczeństwo medyczne.
– Mamy problem z ciągle niedziałającym oddziałem neurologii w Ełku – mówi Artur Zalewski. – Od dwóch lat pacjenci z udarami mózgu muszą być wożeni po ościennych ośrodkach. Mamy problem z pogotowiem ratunkowym, z niedoinwestowaniem szpitali powiatowych – w Piszu, Gołdapi, Olecku, Giżycku, Węgorzewie. To wszystko sprawia, że sytuacja w ochronie zdrowia nie jest najlepsza.
Obok ochrony zdrowia, ważne dla Polaków jest również bezpieczeństwo żywnościowe, uważa kandydat na senatora.
– Bezpieczeństwo żywnościowe jest w naszym kraju obecnie na marginesie – mówi Artur Zalewski. – Jemy tzw. zboże techniczne z Ukrainy, co świadczy o tym, że nasze państwo nie interesuje się specjalnie zdrowiem obywateli. To jest afera, która dotyczy obecnych władz, ale pamiętamy aferę z solą drogową, która dotyczyła poprzedniej ekipy będącej u władzy. Nikt nie został ukarany, nie znaleziono winnych, a szkodliwe substancje przedostały się do żywności, której ochrona powinna być priorytetem. Gdzie jest państwo?
Musimy postawić na polskich rolników – uważa Agnieszka Borkowska, kandydat Konfederacji do Sejmu.
– Polscy rolnicy są bardzo pokrzywdzeni przez napływ zboża i owoców ze wschodu, które zaniżyły cenę i jakość – mówi Agnieszka Borkowska. – Polski rolnik musi spełnić procedury, a zboże techniczne wchodzi do kraju i się zmienia z technicznego na spożywcze. Rolnicy są dla nas priorytetem. Porzeczka czerwona kosztowała 40 groszy w skupie, nie opłaca się jej sprzedawać przez pośredników, bo w sklepie 250 gram tej porzeczki jest po 15 zł. Gdzie znika reszta tych pieniędzy?
Artur Zalewski poruszył również sprawę leków i bezpieczeństwa lekowego.
– Tylko jedna trzecia leków i substancji czynnych produkowana jest w Polsce – mówi kandydat na senatora. – W przypadku zakłócenia szlaków komunikacyjnych i braku dostaw z państw producentów, takich jak Chiny czy Indie, to tych leków niestety zabraknie. Kilka milionów ludzi w Polsce przyjmuje codziennie leki. Jeśli tych leków zabraknie, nie będziemy mieli własnych zapasów czy własnych możliwości produkcyjnych, to ci ludzie zaczną umierać.
Kandydaci związani z Konfederacją nie zapominają również o sprawach lokalnych.
– Chcielibyśmy stworzyć bazę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Ełku – mówi Artur Zalewski. – Wydaje nam się, że to jest najbardziej sensowne z punktu widzenia geograficznego, żeby ta baza była w Ełku, a nie w Suwałkach. Prowadziłem już w tym kierunku rozmowy i działania i chciałbym je kontynuować.
– Polityka zdrowotna jest dla nas bardzo istotna – dodaje Kamil Wysocki, kandydat Konfederacji do Sejmu. – Chcielibyśmy załatwić sprawę całodobowej opieki dentystycznej i okulistycznej, której brakuje w Ełku. Ludzie w nagłych przypadkach muszą udawać się po pomoc do Białegostoku i do Olsztyna.
Jakie jeszcze pomysły mają kandydaci Konfederacji?
– Trzeba znieść zakaz tzw. dorabiania dla osób, które opiekują się osobami niepełnosprawnymi – mówi Agnieszka Borkowska. – Zasiłki dla opierunków to są kwoty głodowe. ZUS powinien być dobrowolny, a możliwość płacenia gotówka powinna być prawem zapisanym w Konstytucji.
– Bardzo ważne są dla nas sprawy związane z transportem, logistyką, poprawą infrastruktury, a dokończenie drogi S 16 to priorytet – mówi Kamil Wysocki – Nie walczmy z samochodami, budujmy dobre rozwiązania komunikacyjne dla Warmii i Mazur.