Inwestorzy planujący budowę domu mają do wyboru zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne materiały budowlane. Przy podejmowaniu decyzji kierują się m.in. trwałością, estetyką czy efektywnością energetyczną. W praktyce niektóre nowoczesne rozwiązania faktycznie posiadają wiele zalet, ale spora część z nich stanowi jedynie chwyt marketingowy. Aby zatem nie przepłacać, warto dokładnie zapoznać się z różnymi popularnymi mitami na temat poszczególnych materiałów. Kwestia ta ma szczególne znaczenie wówczas, gdy planowana jest budowa domu pod klucz. W takich przypadkach budynek staje się gotowy zamieszkania od razu po zakończeniu prac, co może utrudniać wprowadzanie zmian.
Nowości w branży budowlanej
Kompleksowa budowa domu coraz częściej bazuje na nowoczesnych rozwiązaniach materiałowych. Dotyczy to chociażby wszelkiego rodzaju kompozytów opartych na włóknach węglowych, które znajdują zastosowanie w konstrukcjach wymagających sporej nośności. Do zalet tych materiałów należy względnie niska masa, a zarazem wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne i wytrzymałość na rozciąganie. Nowością są też betony samozagęszczalne, które z uwagi na płynną formę umożliwiają realizację bardzo skomplikowanych form architektonicznych. Materiały takie są mocno reklamowane, ale koszty ich produkcji i obróbki często są bardzo wysokie. W praktyce wydatki związane z wdrożeniem nowoczesnych technologii mogą być dla większości inwestorów zbyt duże.
Tradycyjne rozwiązania dla budownictwa
Nowoczesne rozwiązania cieszą się rosnącą popularnością, jednak tradycyjne materiały wciąż stanowią podstawę współczesnego budownictwa. Do najczęściej wybieranych należy chociażby cegła ceramiczna, która jest bardzo wytrzymała i odporna na działanie czynników atmosferycznych. Jej właściwości termoizolacyjne sprzyjają efektywnemu zarządzaniu temperaturą wewnątrz domu, co przyczynia się do oszczędności energii. Przykładem sprawdzonego rozwiązania jest też beton komórkowy. Nie tylko cechuje się dobrą izolacyjnością cieplną oraz lekką strukturą, ale też zwraca uwagę prostotą obróbki. Z jego pomocą można szybko i efektywnie wybudować dom pod klucz. Niezrównanymi właściwościami cechuje się ponadto drewno naturalne, które posiada też niemałe walory estetyczne i jest odnawialne.
Porównanie najpopularniejszych materiałów
Materiały nowoczesne da się łatwo zestawić z tradycyjnymi na przykładzie izolacji. W takim przypadku najczęściej stosowana jest pianka poliuretanowa, bądź też bardziej klasyczna wełna mineralna. Pierwszy materiał jest promowany jako efektywny i szczelny, ale przy tym dość kosztowny. Do wad pianki poliuretanowej należą też duże wymagania montażowe. Nieco prostsza w instalacji jest wełna mineralna, która cechuje się też większą przyjaznością dla środowiska. Porównanie wygląda podobnie w przypadku okien z PCV i okien drewnianych. Pierwszy rodzaj stolarki jest reklamowany jako tańszy i łatwiejszy w utrzymaniu, a także zapewniający dobrą izolację termiczną i akustyczną. Niestety, okna z PCV wypadają dużo gorzej pod względem estetycznym. Okna drewniane mają natomiast znacznie wyższe wymogi pod względem konserwacji. Różnorodność rozwiązań sprawia, że warto polegać na wsparciu specjalistów. Pomoc przy wyborze odpowiednich materiałów może zapewnić firma New-House, z której pomocą budowa domu zawsze przebiega sprawnie i skutecznie.
Koszty i efektywność
Zestawiając wydatki związane z wyborem nowoczesnych lub tradycyjnych materiałów budowlanych, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Znaczenie ma nie tylko kwota zakupu, ale też koszt przyszłej eksploatacji. O opłacalności materiałów decyduje bowiem zarówno ich cena, jak i trwałość, energooszczędność czy wymogi konserwacyjne. Nowoczesne materiały zwykle generują wyższe koszty początkowe, jednak w długoterminowej perspektywie mogą być bardziej korzystne. Wynika to m.in. z ich bardzo dobrych właściwości termoizolacyjnych. Materiały takie mogą zapewnić optymalną izolacyjność cieplnej przy mniejszej grubości ścian, co z koeli zmniejsza zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzana budynku. Ich zastosowanie sprawia, że dom staje się długoterminowo bardziej oszczędny. Materiały tradycyjne są natomiast z reguły tańsze, ale generują wyższe koszty na etapie eksploatacji.