Wojewoda Warmińsko – Mazurski Artur Chojecki odwiedził wczoraj Ełk. Celem wizyty było podsumowanie współpracy administracji rządowej z samorządową w kwestii pomocy uchodźcom z Ukrainy. Wojewoda w ratuszu spotkał się z prezydentem Ełku, odwiedził budynek rotacyjny, przy ul. Gizewiusza, w którym mieszkają tymczasowo uchodźcy wojenni z Ukrainy, a także Ełckie Centrum Rewitalizacji Społecznej „Stajnia”, w którym funkcjonuje magazyn ubrań, żywności i środków higienicznych.
We wtorek (5 kwietnia) odbyła się wizyta Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Artura Chojeckiego w naszym mieście. W spotkaniu uczestniczył także poseł na sejm RP Wojciech Kossakowski. Wizyta Wojewody to okazja do podsumowania dotychczasowej współpracy administracji rządowej z miastem w ramach pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy, a także ustalenia kolejnych działań.
Wizyta rozpoczęła się w ratuszu, gdzie Wojewoda spotkał się z prezydentem Ełku Tomaszem Andrukiewiczem, który przedstawił działania miasta, stowarzyszeń, grup nieformalnych i innych instytucji. Po wizycie w ratuszu, Wojewoda pojechał do budynku przy ul. Gizewiusza, w którym miał okazję zobaczyć jak mieszkają uchodźcy wojenni z Ukrainy. Budynek zamieszkują w tej chwili 72 osoby, które uciekły przed wojną.
Na miejscu odbyło się również spotkanie z dziennikarzami, na którym Wojewoda podziękował Prezydentowi Ełku za działania, które podjął samorząd miasta już od pierwszego dnia po wybuchu wojny.
„Widać jak jest tutaj udzielana ta wszechstronna pomoc uchodźcom z terenu objętego wojną. Miasto Ełk było jednym z pierwszych w regionie, które najsprawniej realizowało od początku pomoc Ukrainie. Cieszę się, że tutaj w Ełku, mogłem się naocznie przekonać, jak Polacy niosą pomoc naszym gościom z Ukrainy” – mówił Artur Chojecki.
Prezydent Ełku wyraził wdzięczność społeczności lokalnej za zaangażowanie się w udzielanie pomocy osobom z Ukrainy.
„Dziękuję ełczanom za piękną energię i spontaniczne działania od pierwszego dnia wybuchu wojny. Dziękuję grupom nieformalnym, indywidualnym mieszkańcom, Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej i innym instytucjom i organizacjom włączającym się do pomocy. Miasto udostępniło budynek mieszkalny służący w sytuacjach kryzysowych. Mieszkają w nim 72 osoby, które uciekły przed wojną (…) Dziękuję za pomoc szkołom, Wojskom Obrony Terytorialnej, a także osobom z ośrodka dla bezdomnych, wolontariuszom Wolontariackiego Ośrodka Wsparcia, Caritas, parafiom. Do tej pory zarejestrowanych zostało ok. 1100 uchodźców przybyłych do Ełku – 70% z nich to kobiety, 30 % to mężczyźni (w tym 60 osób jest pełnoletnich, a reszta to dzieci). (…) Teraz wdrażamy rozwiązania systemowe, długofalowe” – mówił Tomasz Andrukiewicz.
Prezydent podziękował także administracji rządowej, w tym Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, służbom Wojewody oraz Parlamentowi, za szybkie i sprawne przygotowanie nowych ustaw i rozporządzeń, dzięki którym możliwe jest szybkie i systemowe działanie. Ostatnim punktem wizyty było odwiedzenie Ełckiego Centrum Rewitalizacji Społecznej „Stajnia”, w którym znajduje się magazyn darów przekazywanych na bieżąco potrzebującym uchodźcom oraz wysyłanych bezpośrednio na Ukrainę. Znajdują się tutaj również małe mieszkania przygotowane w razie potrzeby uchodźcom. Wojewoda miał także okazję zobaczyć zaplecze kuchenne, sale do rekreacji oraz inne pomieszczenia służące na co dzień wolontariuszom czy innym osobom potrzebującym wsparcia, ponieważ w ECRS „Stajnia” na co dzień prowadzone są zajęcia dla ełckich rodzin, dzieci i młodzieży oraz seniorów. Realizowane są także projekty społeczne i kulturalne.
UM Ełk