– Czy w naszym mieście działa jeszcze instytucja apteki dyżurującej całodobowo? – pyta Pan Eugeniusz Stachura z Ełku. – Z moich dzisiejszych, poniedziałkowych doświadczeń wynika, że nie.
Nagła potrzeba. Ból nieznośny. Nie u mnie. Chcę pomoc. Jest po godz. 22. Szukam apteki dyżurującej całodobowo. W całym mieście nie znajduję takiej. Wita mnie komunikat konstrukcji zapewne jakiegoś kauzyperdy.
– W związku ze zmianami przepisów ustawy Prawo farmaceutyczne od 1 stycznia 2024 r. weszły w życie nowe zasady pełnienia dyżurów przez apteki ogólnodostępne – czytam osłupiały. – Ustawa wskazuje, że za dyżur w dzień wolny od pracy uznawany jest dyżur pełniony przez aptekę ogólnodostępną w niedzielę i święta bez przerwy przez kolejne 4 godziny zegarowe w przedziale czasowym między godzinami 10:00 a 18:00. Za dyżur w porze nocnej ustawodawca uznaje natomiast dyżur pełniony przez aptekę ogólnodostępną bez przerwy przez kolejne 2 godziny zegarowe w przedziale czasowym między godzinami 19:00 a 23:00. Na terenie powiatu ełckiego działa jedna apteka czynna w tych godzinach APTEKA Dr.Max mieszcząca się przy ul. Mickiewicza 19/L6d w Ełku. Wobec powyższego apteki nie będą dyżurować całodobowo.
Poszedłem do wskazanej apteki, która miała być rzekomo otwarta do 23, a o godz. 22 była zamknięta na cztery spusty. Wniosek? W Ełku nie ma apteki dyżurujące całodobowo.