Ćwiczenia obronne wojsk sojuszu północnoatlantyckiego o kryptonimie Dragon-24, są wykorzystywane w wojnie informacyjnej.
W jaki sposób? Sugerując, że Polska oraz kraje NATO szykują atak na Rosję. Wystarczy wstawić post w mediach społecznościowych ze zdjęciem ruchów wojsk z odpowiednim komentarzem. Wykorzystując mechanizmy i zasięgi social media można dotrzeć do odbiorców z fałszywym przekazem, że NATO szykuje atak na Federację Rosyjską. Ministerstwo Obrony Narodowej reaguje na fake newsy i dezinformację publikując stanowczy i klarowny komunikat.
– NATO prowadzi serię ćwiczeń pod wspólnym kryptonimem STEADFAST DEFENDER-24 (STDE-24) – informuje polskie MON. – W ćwiczeniach, które odbywają się głównie w Europie Środkowej, uczestniczy ok. 90 tys. żołnierzy ze wszystkich państw NATO oraz Szwecji. W ramach ćwiczeń sprawdzana jest zdolność sił Sojuszu do odstraszania i obrony, w tym do odparcia ataku potencjalnego przeciwnika na państwa NATO. Ćwiczenie DR-24 jest testem zdolności Sił Zbrojnych RP do reakcji na potencjalny wielowymiarowy kryzys o charakterze zbrojnym, przyczyniając się w ten sposób do wzmocnienia potencjału odstraszania i obrony Sojuszu oraz demonstrując siłę i determinację, które wynikają z jego jedności.
W ćwiczeniu DR-24 zaangażowanych jest łącznie ok. 20 000 żołnierzy i 3500 jednostek sprzętu z 8 państw NATO, w tym około 15 000 żołnierzy Sił Zbrojnych RP. Zostaną oni poddani sprawdzianowi współdziałania i wykonywania zadań bojowych na lądzie, w powietrzu i na morzu. Oprócz działań militarnych w przytoczonych domenach przeprowadzone zostaną także działania wojsk w cyberprzestrzeni.
Główne siły do udziału w ćwiczeniu wydziela 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej, ale zaangażowani w nie są także żołnierze wojsk specjalnych, sił powietrznych, marynarki wojennej i obrony terytorialnej.
W tegorocznym przedsięwzięciu uczestniczą także elementy obecnych w Polsce wojsk sojuszniczych, w tym natowskiej grupy bojowej eFP (enhanced Forward Presence). W DR-24 uczestniczą również elementy pozamilitarnej części systemu obronnego państwa od administracji samorządowej na szczeblu wojewódzkim, powiatowym i gminnym do administracji rządowej.
źródło: MON; fot. twitter Dowództwo Generalne