To była przygoda i wycieczka życia – mówią zgodnie uczniowie z Zespołu Szkół im. Marii Curie Skłodowskiej w Kętrzynie. Dzięki zaangażowaniu senator Małgorzaty Kopiczko mogli oni pojechać do Grecji w ramach programu Erasmus +.
– W projekcie udział wzięło 25 uczniów klas 2Lpw i 3Lpw – mówi Irena Hadziewicz, dyrektor Zespołu Szkół im. Marii Curie Skłodowskiej w Kętrzynie. – Uczniowie realizowali projekt, który wzmocni ich kompetencje cyfrowe w zakresie przedsiębiorczości, rozumienia i tworzenia informacji; kompetencje językowe, cyfrowe i społeczne. Przyczyni się też wzrostu ich wiedzy z zakresu przyrody i historii. Współpraca w grupach międzynarodowych ma ogromny wpływ na ich integrację kulturową i społeczną.
Wszystkie te umiejętności młodzież z kętrzyńskiej szkoły zdobywała podczas realizacji projektu edukacyjnego w greckiej szkole partnerskiej, czyli Liceum w miejscowości Litochoro.
– Szkoła jest położona w niezwykle malowniczym miejscu – opowiadają z zachwytem uczestnicy wyjazdu. – Z okien klas rozciąga się widok na dostojny masyw Olimpu, a z drugiej strony na błękitne wody Zatoki Termajskiej.
Pierwszy dzień w pobytu upłynął pod znakiem integracji, a uczniowie zapoznali się że szkołą partnerską, rówieśnikami i nauczycielami. Mogli zapoznać się z prezentacją szkoły i regionu Pieria. Sami przedstawili materiały promocyjne Zespół Szkół im. Marii Curie Skłodowskiej.
– Udział w zajęciach był doskonałą okazją do rozmów na temat podobieństw i różnic pomiędzy naszymi regionami – wspominają uczniowie z Kętrzyna. – Greków bardzo zainteresowała bogata historia naszego regionu.
Kolejne dni to opracowywanie zagadnień związanych z blogiem turystycznym i związane z tym zajęcia w terenie, połączenie nauki i zwiedzania. Młodzież odwiedziła malowniczo położony średniowieczny Zamek w Platamonas, miasteczko Litochoro oraz Centrum Informacji Parku Narodowego Olimpu.
– Była też wizyta w górskiej wiosce Palios Panteleimonas, gdzie wspólnie realizowaliśmy kolejne zadania projektowe posługując się metodą WebQuest – wspomina kętrzyńska młodzież. – Riwiera Olimpijska nie ma już przed nimi żadnych tajemnic. Odwiedziliśmy miejsce absolutnie wyjątkowe na mapie Grecji, czyli Meteory. Była to okazję poznać historię Meteorów oraz zwiedzić monastyr Świętej Trójcy. Do dziś zachowało się jedynie 6 z pierwotnych 24 klasztorów. Cały kompleks od 1988 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO z uwagi na niezwykłą wartość kulturową i przyrodniczą. Widoki były niesamowite, a cała wycieczka z pewnością zostanie nam na długo w pamięci.
Jest już pewne, że uczniowie z ZS w Kętrzynie na takie atrakcyjne edukacyjne wypady po Europie pojadą również w latach następnych!
– Pomoc Pani senator przy organizacji i przy pisaniu wniosków do programu Erasmus + spowodowała, że mamy w tej chwili akredytację do tego programu aż na 7 lat – mówi Irena Hadziewicz, dyrektor Zespołu Szkół im. Marii Curie Skłodowskiej w Kętrzynie. – To jest dla nas wielka pomoc i zaszczyt, że dzięki Pani Małgorzacie Kopiczko nasi uczniowie mogą tam być i mówią, że te wyjazdy to są dla nich wakacje życia.
– Dla mnie szkoła jest bardzo bliska – mówi Małgorzata Kopiczko. – Cieszę się, że jako członek Rady Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji mogę wspierać te wyjazdy. Tylko w ostatnim czasie, w miesiącach wrzesień -październik z naszego regionu ośmiu mazurskich powiatów było 21 szkół na takich wyjazdach. Wiem, że młodzież podczas takich wyjazdów może doskonalić swoje umiejętności językowe, społeczne i cyfrowe. Wiele osób nadal utrzymuje kontakty ze swoimi kolegami i koleżankami z Grecji, kontakty nawiązane właśnie podczas Erasmusa. Ważne jest, żebyśmy mieli te doświadczenia pobytu w innym kraju, żebyśmy mogli poznać jego język, tradycję, kulturę i historię. Ważne też, że można zaznajomić również swoich kolegów ze swoją kulturą i historią, tym, co jest pięknego w naszym kraju, z którego możemy być dumni.