W wieku 84 lat zmarł Alfons Bobowik. Popularny Pan Alek – społecznik, człowiek, który kochał historię i potrafił wspaniale o niej opowiadać.
Alfons Bobowik urodził się 28 III 1939 w Sieruciowicach w powiecie sokólskim w rodzinie rolniczej – czytamy na grupie na fb Kochający Białą Piską, w której był naczelnikiem miasta i gminy od 1 września 1976 roku do 15 kwietnia 1981 roku. – Wcześnie stracił rodziców (ojciec zginął w obozie koncentracyjnym Stutthof w 1944 roku, matka zmarła dwa lata później). Alfons Bobowik wraz młodszym bratem do 16. roku życia mieszkał u brata swojej mamy. Następnie przebywał w domu dziecka w Białymstoku. Od 1959 roku pracował jako nauczyciel. Do 14 lipca 1976 roku był naczelnikiem gminy Rożyńsk. Należał do PZPR od 23 XI 1961, był sekretarzem rolnym Komitetu Gromadzkiego PZPR w Białej Piskiej, członkiem egzekutywy Komitetu Miejsko-Gminnego od stycznia 1977 do 19 maja 1981. W 1981 roku zamieszkał w Ełku.
Ukończył Zaoczne Studium Nauczycielskie w Ełku, Akademię Rolniczo-Techniczną w Olsztynie, magisterskie studia z pedagogiki zawodowej w Instytucie Oświaty i Postępu Rolniczego w Olsztynie oraz studia doktoranckie na Wydziale Historyczno-Socjologicznym na Uniwersytecie w Białymstoku. Był inicjatorem i prezesem Mazurskiego Towarzystwa Naukowego w Ełku, założycielem i redaktorem naczelnym “Rocznika Ełckiego”. Był inicjatorem i założycielem oraz prezesem organizacji skupiających dzieci wojny w Ełku, a także Krajowej federacji Kombatanckich Związków Dzieci Ofiar Wojny w Łodzi. Autor książki Historia polskich dzieci ofiar drugiej wojny światowej na Podlasiu i Mazurach. Założyciel Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ełku. Zasiadał w kapitule Nagrody Białej Lilii, przyznawanej od 2007 roku za wybitny wkład w rozwój miasta Ełku. Zmarł 18 marca 2023.